25 Temmuz 2010 Pazar

A Vitamini


Yağda erir vitaminlerdendir. İnsan ve hayvanlar için çok gereklidir. Yetmezliğinde gece körlüğü ve büyümede gecikme olur. Gece körlüğü çok eskilerde bilinen biı hastalıktır. Çinliler, karaciğer, bal, yarasa pisliği ve kaplumbağa kabuğu karışımından yararlanarak gece körlüğünü tedavi etmişlerdir. Hipokrat, hastalık için karaciğer ve balı önerir. Yirminci yüzyılın başlarında pek çok ülkede vitamin A eksikliğine bağlı görülen hastalıklar, araştırmacıları bu alanada yöneltmiştir.

Vitamin A’nın A 1, A 2, A 3 olarak, üç türü vardır.

Vitamin A 1, hayvanların ve deniz balıklarının karaciğerlerinde,

Vitamin A 2, tatlı su balıklarının karaciğerinde,

Vitamin A 3 ise hem deniz hem de tatlı su balıklarının karaciğerlerinden elde edilir.

Genellikle vitamin A, denilince A 1 vitamini akla gelir. Vitamin A.açık sarı billurlar şeklindedir. 63-64 derecede erirler. Güneş ışınları vitamin A’nın etkinliğini azaltır. Vitamin A, hayvansal ve bitkisel kaynaklı besinlerde aktif vitamin ve provitamin A; şeklinde bulunur. En zengin ve etkili vitamin balıkların karaciğer yağlandır. Bunlardan ençok kullanılanı morina karaciğeri yağıdır. Diğerleri ise tereyağı, yumurta şansı, peynir, süt, sığır karaciğeridir. Vitamin A,bitkilerde genellikle provitamin A şeklinde bulunur. Havuç , ıspanak, yeşil fasulye, yeşil salata, karnabahar, lahana, provitamin A yönünden,zengin sebzelerdir.

A Vitamini

Vitamin A eksikliği, alınan besinlerin yetersiz olması, emilim ve depolama bozukluğu, sonucu ortaya çıkar. Süreğen barsak, karaciğer ve pankreas hastalıklan meydana gelir. Kilo alma ve büyümeyi olumsuz yönde etkiler. Gece körlüğü, gözde kornea tabakasının enfeksiyonlara karşı direncin azalması, derinin keratinleşmesi, iltihap, dökülen epitel hücrelerinden meydana gelen idrar yolu taşlan hastalıklar^ ortaya çıkar. Hafif eksikliklerde vitaminin besin yolu ile alınması daha çok sağlıklıdır.

Tedavisi sırasında vitamin A dan yararlanılan hastalıklar vardır. Sarılık, ishal, karaciğer iltihaplan, tiroid büyümesi, şeker hastalığı, ülserler, kolitler, konjonktivit, cilt yaralan, raşitizm, kadınlarda rahim ve vajina iltihapları bunlar arasındadır.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web