25 Temmuz 2010 Pazar

Uretra

Küçük dudakların ön ve üst açısına uretra ağızlaşmaktadır. Bu ağız bızırın 2 ya da 3 santim altında bulunur ve çember şeklinde, biraz etli ve kabarık bir çıkıntı içindedir. Uretra ağzı dar olduğundan her id­rar edişte, idrarın küçük dudakları ıslatması aşağı yuka­rı kaçınılmaz bir olaydır. Aynı şekilde uretra ağzıyla vajinanın yakın komşuluğu yüzünden birisinde ortaya çıkan bozukluk ötekisinde de kötü sonuçlar doğurur, içlerinden biri hastalandığında, öteki de hemen her zaman hastalık­la karşı karşıya kalır. Bu da kadının üreme organlarının temizliğine dikkat etmesi ve her idrar edişten sonra bu kısımlarını yıkamasının gerekliliğini bize göstermekte­dir.
Bazı kadınlarda bu bölge cinsel uyartılara karşı çok duyarlı olup en küçük bir dokunmaya büyük tepki de göster­mektedir. Uretra ağzını çeviren mukoza tabakası da cin­sel uyartılara karşı çok duyarlıdır. Bunun bir başka anla­mı daha vardır. Vaginaya gelişi güzel ya da sert bir giriş sırasında mukoza kolayca yaralanabilir. Özellikle kızlık zarının yırtılmalarında bu gibi durumlara rastlanmakta­dır. Böylece cinsel temas sırasında aşırı duyarlık görül­mekte ve ağrılar ortaya çıkmaktadır.
İdrar ağzının vajinanın önünde, anusun da vajinanın arkasında yer aldığını belirten şöyle bir eski söz vardır : «Dünyaya idrarla büyük abdest arasında geliyoruz.»

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web