25 Temmuz 2010 Pazar

Erkekte İkincil Seks Karakterle­ri


Erkekte ikincil seks karakterle­ri — Doğulu erkek için kıllanma en göze çarpan ikincil seks karakteridir. İlk olarak gençte yüzün ve vücudun kıl­larının gelişmesi bulûğun belirtisi olarak kabul edilir. Ço­cuk çenesinde sakal çıktığını ve üst dudağında kıl çıktı­ğını fark eder. Oğlanlar ve kızlar için apışarasında, koltuk altında kılların belirmesi şaşkınlık yaratan bir olaydır. Ay­rıca kıllanma erkek karakterinin en çarpıcı dış gösterisi­dir ve bu nedenle eskiden erkekler sakal bırakırdı.
Erkek çocuk daha çok uzar. Kemikleri sağlamlaşır ve omuzları genişler; kalçalar dar kalır. Uyluk kemiği gövdenin zararına uzar. Yani erkek uzun uyluklar üzerin­de bodur bir gövde taşır. Ayrıca uyluklar birbirine değ­mez, bir aralıkla birbirinden ayrılmıştır. Kaslar gösterişli bir şekilde gelişir ama, yağ dokusu artmaz.


Erkekte başka bir ikincil seks karakteri de erginlikle değişen sestir. Burada «Adem elması» ile anatomik olarak değişikliğe uğrayan ve belirli hale geçen gırtlak söz konu­sudur. Genç çocuk için gırtlağın büyümesi ses tellerinin uzamasıyla birlikte olur. Bu da sese daha kaim bir perde verir. Cinsel açıdan önemli olan bu olay ses değişimi adım alır.
Erkeklik çocuğun ruh haline ve karakterine de işler. Fikir duyguya üstün gelir. Akıl gücü yaratıcıdır. Başka­larına karşı tutumu aktiftir. Erkek emir altına girmekten çok zorbalığa, baskıya yakındır. İyilikten çok sertliği be­nimser. Cinsiyet yönünden saldırgandır.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web