25 Temmuz 2010 Pazar

Vajinanın Büyük Dudakları

Büyük Dudaklar — Vajinanın girişi açıkta olmayıp iki çift deri kıvrımıyla çevrilmiş ve gizlenmiştir. Küçük dudaklar adını alan pembe iç kıvrımlardan daha son­ra söz edilecektir. Normal deri renginde ve kıllı olan dış kıvrımlara ya da yastıklara büyük dudaklar denir. Evrim yönünden büyük dudaklar erkekteki torbalara uyar. Du­daklar da, torbalar gibi erkekte yapışık, kadındaysa yal­nızca birbirine değen iki deri kıvrımından yapılıdır. Torba­ların tersine büyük dudaklar çok geniş olarak damarlanmıştır. Dudaklar dışta deri ve kıllarla örtülü, yağ dolu­sundan” zengin bir yapıdadır. İçeriye doğru deri incelir ve birçok yağ bezciğiyle örtülür.
Büyük dudaklar yukarıda Venüs tepesi de denen bir kabarıklığı yapmak üzere birleşir. Burası üçgen şek­linde, biraz kabarık, gene yağ ve kıllarla doludur. Bü­yük dudakların boyutları ve şekli genellikle alttaki yağ tabakasıyla ilgilidir ve yaşa, şişmanlık ve zayıflığa gö­re değişiklik gösterir. Genellikle aralarından küçük du­daklar görünürse de çocuklarda ve genç kızlarda kalın ve dolgundur. Serbest kenarları neredeyse birbirine bi­tişir. Oysa bir doğumdan sonra, yaş ilerledikçe ya da zayıf kadınlarda ince, gevşek ve sarkıktır, Birbirine bi­tişmeyerek açılır ve vajinayı artık sıkıca böylelikle kapatamaz.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web