28 Temmuz 2010 Çarşamba

Çocuklarda Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Düzenli diş hekimine kontrola gidilir. Taramalar ile diş çürükleri zamanında saptanır. Çocuklara diş korunmasıyla ilgili bilgi ve becerileri kazandırılır. Eğitilerek öğrenilenlerin uygulanması sağlanmalıdır. Bu konuda en iyi yöntem doğal olarak örnek olmaktır.

Diğer dişlerin çürümesine de yol açabilecek diş çürükleri varsa bunlar temizlenmelidir.
Ağız ve çene yapısında anormallikler varsa özel ortodontik araçlarla bunlar normal şekle getirilmelidir. Halk arasında bu uygulamalara, ağza araç konulması dişlere tel takılması gibi isimler verilir. Bunlar ileri yaşlarda diş dökülmesini önleyen yararlı uygulamalardır. Çocuklukta bir süre takılan bu araçlar belki de çocuğun takma dişlenme yaşına on onbeş sene geriye götürecektir.

Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve tatlı yendikten sonra ağız mutlaka çalkalanmalıdır.
Yemeklerden yapay şekerlerin kaldırılması hiç olmazsa en az orana indirilmelidir. Karamelalar, şekerlemeler, çikolatalar yerini meyvalara bırakmalı, elma armut gibi sert meyvalar ısırılarak yedirilmelidir. Havuç ta bu açıdan çok yararlı bir yiyecektir.

Tatlandırılmış gazoz gibi içecekler, besinler arasında sayılmaz. Bunların oranı çok azaltılmalıdır.
Suların içerisinde bulunan flüorun yeterli olup olmadğı kontrol edilmeli, bölgenin suyunda flüor yetersizse (bölgedeki insanların dişleri çok erkenden dökülüyorsa) sağlık kuruluşlarına haber verilerek düzeltilmesi istenmelidir. Sağlık ocağına başvurulacak olursa özel plastik şişelerde flüor eriyikleri sağlanabilir. Bunlar bebeğin ve çocuğun suyuna hekimin önerdiği miktarda katılmalıdır. Devletin, bütün yerleşim bölgesi sularını flüorlaması en uygun yöntemdir.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web