25 Temmuz 2010 Pazar

Çocuk Beslenmesinde Proteinin Önemi

Proteinler, çocuğun yapı taştandır. Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için gerekli aminoasitler, dışarıdan alacakları proteinlerle karşılanır. Bir yaşma kadar bebeğin protein kaynağı süttür. Ancak iki yaşına gelen bir çocuğun protein ihtiyacını sütle karşılamak mümkün değildir. Çünkü yalnız sütten aldığı protein büyüme hızını karşılamaz. Bu yaşta, çocuğa sütle birlikte proteince zengin besinlerden yumurta, peynir, et… verilmelidir.

Çocukla protein yetersizliği önemli vücut ve beyin hastalıklarına neden olur. Çocuk gerektiği şekilde gelişemez. Hem vücut hem de zihinsel açıdan gerilemeler görülür. Çocuğun karbonhidratlı besinlerle büyümesi, şişmanlaması, sağlıklı geliştiği anlamına gelmez. Oyun çağındaki bîr çocuk günde 40-60 gram protein atmalı, günlük kalorinin % 15′ini proteinle karşıtamalıdır. Başka bir deyişle 1 – 3 yaşlarındaki çocuklara günde kilo başına 2,5 – 3,5 gr, 4-6 yaşlarında ise 2,5 gr protein gereklidir.

Protein yönünden zengin besinler, et, süt, yumurta, yoğurt beyaz peynir, karaciğer, bezelye, mercimek, yulaf, mısır irmiği, pirinç, arpa, un, pamuk yağı, susam yağı, badem, yer fıstığı ve havuçtur.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web