25 Temmuz 2010 Pazar

Yağın Sindirim ve Emiliminde Bozukluk

Yağların sindirim ve emilimi çeşitli nedenlerle bozulabilir. Bunların en önem­lileri; safra yollarının tıkanması nedeniyle safra yetersizliği, pankreasın Hpaz enzimini yapamayışı ve incebağırsakta yağın emilim bozukluğu (malabsorbsiyon) hastalıkları ve incebağırsaktaki yapısal değişikliklerdir.
Bu rahatsızlığın ileri şeklinde, dışkı çok miktarda, pis kokulu ve yağlıdır. Dışkı su yüzünde kalır, batmaz. Yağ sindirim ve emilim bozukluğunda diyette yağ kısıtlanır ve sürgün önlenir. Ağır olgularda, diyette yağ olabildiğince kısıt­lanır.
Hastaya, her türlü yağ, yağlı etler, yağlı balık, yağlı kuruyemiş, yağlı ye­mekler, yağda kızartma, mayonez, çikolata, kakao, pasta, börek, zeytin gibi her tür yağ içeren besinler verilmez. Yemeklere yağ konmaz. Birkaç gün yağsız di­yet uygulandıktan sonra, her gün diyete azar azar yağ eklenerek hastaya dokun­mayacak miktara artırılır. Hastaya ilk yağlı besin olarak öncelikle süt verilir.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web