7 Şubat 2009 Cumartesi

Sarımsak(Garlic)

Latince ismi: Allium sativum
Kullanımı: sarımsak, tıbbî değeri binlerce yıldır bilindiği için yaygın bir biçimde kullanılan bir bitkidir.
Soğuk algınlığı, öksürük ve değişik mikroorganizmalara karşı olan etkisinden dolayı halk ilacı olarak kullanılmıştır.
Yapılan araştırmalar, sarımsağın, damar sertliğini azaltıcı, kan sulandırıcı, kolesterolü ve tansiyonu düşürücü etkilerinin bulunduğunu göstermiştir.
Sarımsak aynı zamanda iyi bir doğal antibiyotiktir. Sadece bakterilere karşı savaşmakla kalmaz mantar ve diğer mikroorganizmaların çoğalmasını da yavaşlatır. Zayıflama programlarında da kilo vermeye yardımcı bir yönü vardır.
Dikkat edilmesi gereken noktalar: midesi çok hassas olan kişilerde mide ve bağırsak rahatsızlıkları, bağırsak gazı ve bulantı yapabilir. Bazı düşük tansiyonlu kişilerde ender olarak, tansiyonu daha da düşürdüğünü gözlemledim.
Kimyasal ilaçlarla etkileşimi var mı? Sarmısakta bulunan bazı etken maddeler kanın pıhtılaşmasını engeller. Bu yüzden antikoagülan etkili Warfarin, Coumadine gibi ilaçlarla alınması tavsiye edilmez.

Dr. M. Ender Saraç / Doğanın Şifalı Eli

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web