15 Şubat 2009 Pazar

İbrahim Saraçoğlu:"Tip numarası düşük olan unları kullanmayın"


Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu HABERTÜRK televizyonunda Saba Tümerle bu gece programında konuşuyor. İşte Saraçoğlu'nun sözleri:

"İnsanlar süpermarkete gidip tip numarasına bakmadan un alıyorlar. Halbuki onun tip numarasına baksalar kendileri için sağlıklı unu alabilirler. Tip numarası 405 veya 500-550-600-800 , 1700 e kadar çıkıyor. Mesela Tip dediğimiz zaman ne anlayacağız? 100gr. unu laboratuvarda yakarsınız ve 405 miligram mineral elde edersiniz. Gluten bakımından da en yüksek olan bu undur. Dolayısıyla tip numaraları düşük olan unları kullanmanız çölyak hastalığı için tetikleyici olabilir. Tip numarası düşük unlar daha çabuk pişer. Fırınların bu unları tercih etme sebeplerinden biri budur. "

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web