7 Şubat 2009 Cumartesi

Ginseng

Latince ismi: Panax ginseng(Asya ginsengi)

Panax quinquefolius(Amerikan ginsengi)

Kullanımı: ginseng tıbbî bitkiler arasında en çok bilineni ve kullanınanıdır. Özellikle Çin ve Hint tıbbında enerji verici, stres giderici olarak yaygın kullanımı olan bir bitkidir. Yapılan çalışmalar gindengin fiziksel dayanıklılık ve performansı arttırdığını, yorgunluğu, halsizliği alzalttığını ve kişinin strese uyum sağlamasını kolaylaştırdığını ortaya koymuştur. Tüm bu özellikleri taşıyan bitkiler “adaptojen” olarak bilinir. Ginseng en çok bilinen adaptojendir.

Erkek üreme sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Amerikan ginsenginin kadınlarda menstürel problemleri ve gerginliği gidermede yardımcı oldupuna dair yayınlar bulunmaktadır.

Yapılan son çalışmalarda ginsengin şeker metabolizmasını etkileyerek diyabete karşı faydalı olduğu da bulunmuştur.

Ginseng ile ilgili detaylı bilgiye, dikkat edilmesi gereken noktalara ve ilaçlarla etkileşim bilgisine Dr. M. Ender Saraç’ın Doğanın Şifalı Eli isimli kitabından ulaşabilrsiniz.

Dr. M. Ender Saraç / Doğanın Şifalı Eli

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web