26 Haziran 2009 Cuma

Sigarayı bıraktıktan sonra mutlaka kilo alınır mı

Sigarayı bıraktıktan sonra mutlaka kilo alınır diye birşey yok. Bu bir ön yargıdır ama genelde insanlar sigarayı bıraktıktan sonra kilo alıyorlar. Bunun nedenide insanlarda el tiriyakilği denen bir durum oluştuğu için sigara ağızda ve elde olmadığı sürece sürekli birşeyler atıştırıp, yemek yeme ihtiyacı duyuyorlar. Tam tersine bazı insanlarda sigarayı bıraktıklarında sürekli sigaranın üzerine bişeyler atıştırma ihtiyacı duyulduğu için bu ihtiyaç ortadan kalktığından dolayı daha düzgün beslenmeye başlayan insanlar dahi var. Yani sigarayı bırakmak yüzde yüz kilo aldırır diye bir yargı yanlış olur.

Sigarayı bırakan insanlarda eğer kilo alma problemi yaşanıyorsa ya bir diyetisyene başvursunlar ya da kendi yöntemleriyle biraz daha dikkat ederek örneğin sakız çiğnemek, sakız çiğnemek gerçekten sigara ihtiyacını azaltıyor. Çünkü sürekli ağzınız da bişey olduğu için sigaraya olan özlem biraz daha azalıyor. Tabi ki sakızda diğer yandan midede ki salgıyı arttırdığı için açlığa neden olabilir. O yüzden sigarayı bıraktıktan sonra yapılabilecek en güzel şey bol bol su içmek, bol bol çay içmek (bitki çaylt vs.) yani el alışkanlığını unutturacak şeyler yapmak. Özellikle spora gitmek insanları çok güzel motive eder. Yüzmek, tenis oynamak bunlar ciğerleri açan, insanın metabolizmasını hızlandıran sporlar ve insanın ruhunu da rahatlatan sporlar. Bu tür sporlar yapan insanlar sigaradan uzaklaşmanın verdiği mutlulukla sigarayı daha rahat bırakabilirler.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web