17 Haziran 2009 Çarşamba

Katarakt tedavisinde ameliyat ne zaman kaçınılmaz olur

Doğumsal kataraktlarda çocuğu en kısa zamanda ameliyat edilmesi gerekir. Eğer çocuk 3 günlükse ve annesi babası her iki gözündede katarakt fark etmişse hemen görmenin gelişmesi için ameliyat olması gerekiyor. Katarakt tek taraflıysa yine çocuklarda ameliyatın zamanın ayarlanması gerekiyor.

Fakat yaşlı kataraktlarında bundan 15 20 sene önce katarakt olgunlaşsın diye görmenin bir metreden parmak sayar derecesine düşmesini beklerdik. ama bugün kataraktın ameliyat zamanı hastanın yaşına , işine , sosyal durumuna göre değişmektedir. Otomobil kullan şöför için görmenin yüzde 10 düşmesi bile katarakt ameliyatı için yeterlidir. ama dağda bir çoban için yüzde 10 görme bile yeterli olabilir.

Bugün kü teknik ile kataraktı her durumda ameliyat edebiliriz ama biz mümkün olduğu kadar önce ameliyat etmeyi daha başarılı bir ameliyat için daha iyi bir görsellik için hastalarımıza tavsiye ediyoruz

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web