10 Mart 2010 Çarşamba

Kedi otunun faydaları Nelerdir?

Kedi otunu küçümsememk lazım..Mağrifetleri o kadar fazlaki sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkiye sahip olmasından dolayı ağrılara ve uykuszluğa birebir...
Kedi otu, Ballıbabagiller familyasına aittir. Nemli yerlerde yetişen, pembe ve beyaz renkte çiçekler açan ve 1,5 metreye kadar boylanabilen çok yıllık otsu bir bitkidir. Bu bitki Avrupa ve Asya'nın batısında yaygın olarak yetişir ve genellikle nemli orman, mera ve çimenliklerle su kenarlarında yetişir. 150 değişik türü olduğu bilinir. Kediler, kedi otunun köklerini kazıyarak çıkarırlar. Bu yüzden bitkiye kedi otu denmiştir. İçeriğinde uçucu yağ, tanen, reçine, çeşitli alkolidler, nişasta ve şeker barındırır. Kedi otu çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Sinir sistemi rahatsızlıkları ve tüm vücudun rahatlatılması için en iyi sinir yatıştırıcı bitkilerden biridir.
Faydaları;
Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır.
Sara, nevrasteni, histeri gibi sinir rahatsızlıklarında faydalıdır.
Yatıştırıcı etkisi ile stresi ve spazmları giderir.
Ateş düşürür.
Sinirsel baş ağrılarına, çarpıntılara ve uykusuzluğa iyi gelir.
Mikrop öldürücü etkileri vardır.
Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.
Bu bitki çocuklardaki çeşitli sinir rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Almanya'da yapılan bir çalışmada, aşırı hareketlilik, uyku bozuklukları, hiperaktivite, öğrenme bozuklukları, yatak ıslatma, endişe, baş ağrısı, parmak emme ve tırnak yeme gibi sorunları olan 120 çocuğa kedi otu ekstresi verilmiş, 3 haftalık kullanımından sonra herhangi bir yan etki olmadan çocukların yüzde 75'inde belirgin gelişmeler kaydedilmiştir. İpucu: Kedi otunun kökü sökülüp temizlendikten sonra parçalanıp kurutularak kullanılır. Parçalanmış kökler kaynatılarak suyu içilir. Not: Fazla kullanılması zehirlenmelere neden olmakla birlikte baş ağrısı, hazımsızlık ve halsizlik gibi yan etkilere neden olabileceğinden tavsiye edilmez. Ayrıca, reçeteli uyku ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır. Hamilelere doktora danışmadan kullanılması asla önerilmez.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web