29 Mart 2010 Pazartesi

0-4 Bebek Beslenmesi

0-4 Bebek Beslenmesi


0-4 Aylık Bebek Beslenmesi…Hayatın ilk yıllarında gelişim hızı büyük bir hız gösterdiğinden enerji ve diğer unsurlarına olan ihtiyaç vücut kitlesine göre gayet yüksektir.

0-4 ay arası bebek beslenmesinde bebek için gerekli besin maddelerini uygun bir biçimde içerdiği için anne sütü uygun bir besindir.

Anne sütü, ideal olan 3 saatte bir verilmesi iken, pratikte bunu uygulamak zordur. Bebek istedikçe anne sütü verilebilir.

Bu aylarda anne sütüyle birlikte verilen ek besinler bebeğin anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller. 0 4 ay arası anne sütü yeterli geliyorsa bebeğe su da dahil olmak üzere hiç bir ek gıda verilmesine gerek yoktur. Eğer ishal gibi mutlaka su verilmesi gereken bir durum söz konusuysa kaynatılmış su veriniz.

Doktor önerisi ile D Vitamini verilebilir. Bebek her ağladığında ve istediğinde emzirilmelidir.Anne sütü yoksa, verilemiyorsa ya da yetersizse bebeğinizin beslenmesi mutlaka doktorunuzun önerdiği anne sütüne yakınlaştırılmış bir biberon maması ile desteklenmelidir. Bu biberon mamasını aşağıdaki tablo çerçevesinde kullanmalısınız. Biberon maması seçiminde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemini düzenleyen “prebiyotik lif” içerenler tercih edilmelidir.

Anne sütü ve/veya biberon maması ile beslenen bir bebeğin ilk 4 ay başka hiçbir ek besine ihtiyacı yoktur. Ancak sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması nedeniyle bebeklerde bu aylarda sıkça gaz sancısı görülür. Bu hem bebeği hem de ailesini huzursuz edebilir. Bu gibi durumlarda hem gaz sancısını hafifletmek hem de rahat uyutabilmek için bebekler için özel olarak hazırlanmış bitki (rezene, papatya gibi) çaylarını bebeğinizin beslenmesine engel olmayacak şekilde, beslenme aralarında istenilen sıklık ve miktarlarda verebilirsiniz

1 aylık bebek beslenmesi, 2 aylık bebek beslenmesi, 3 aylık bebek beslenmesi, 4 aylık bebek beslenmesi

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web