22 Mart 2010 Pazartesi

Bebeklerde Sindirim Bozuklukları

Bebeklerde Sindirim Bozuklukları

Tam yağlı inek sütüyle ya da tam yağlı şişe sütüyle beslenen 6 aylıktan küçük bebekler, gerektiğinden çok besin almakta olduklarından, bazen kabız ya da ishal (daha nadir) gibi sindirim bozuklukları gösterirler. Bu sindirim bozukluklarına ateş, terleme ve dönemleri eşlik edebilir.

Bu bozuklukların nedeni protein açısında çok zengin olan inek sütünün yeterince sulandırılmamasıdır. Süt bebeğinin barsakları, bu kadar dengesiz bir yüklemi kaldıramaz. Tombul yanaklı şişman bir çocuğun görünüşü yanıltıcıdır;çünkü aslında rengi soluktur, kansızlığa, raşitizme ve enfeksiyonlara adaydır. Daha iyi bir besin dengesi sağlamak için, günlük süt miktarını azaltmak, süt oranını yükseltmek ve proteinli besinler, özelliklede çeşitli sebzeler koymak gerekir.

Pek çok anne bebeğine unlu besin vermekte aşırılığa kaçar. İlk yılda verilecek olan glütensiz unun, 3. aydan önce biberonun kıvamını artırmaktan başka yararı yoktur. Çocuk yumuk yumuktur; ama, kakası ishalimsi ve asir, karnı şiştir. Beslenme rejiminde karbonhidrat oranı gereğinden yüksek süt oranı yetersizdir. Dolayısıyla unu azaltmak süt oarnını yükseltmek ve proteinli besinler (çeşitli sebzeler, et, balık, yumurta sarısı, peynir) eklemek gerekir.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web