16 Nisan 2010 Cuma

Bebeklerde ve Çocuklarda Kızıl

Bebeklerde ve Çocuklarda KızılEn çok boyunda göğüste, koltuk altı, kasık ve dirsekte görü kırmızı, ince, deriden kabank, noktamsı. döküntüler ile belirgin basınca beyazlaşır. Yanaklar kırmızı fakat ağız çevresi beya? Ateş çoğunlukla yüksektir. Boğaz kırmızı ve ağrılıdır. Dilde ç görünümü vardır, bir hafta İçinde döküntüler kaybolur. Ateş dC Deride soyulmalar başlar, önce gövde, sonra el ve ayaklarda ob üzere soyulmalar 1-2 hafta sürer.


Bulaşması

Doğrudan ya da yakın temasla bulaşan bir hastalıktır. Mikr

besinlerin alınmasıyla da salgın biçiminde yayılmalar görü

Özellikle kalabalık sınıflar, kalabalık ailelerde kişiden kişiye yaj

çoktur. Tedavi görmeyenlerde bulaştırıcılık süresi 10-21

arasında değişir. Penisilinle tedaviye başlandıktan 24-48 saat s«

bulaştıncılık sona erer.

Tedavi

En etkin liaç penisilindir. 10 gün süre ile kullanılır.Komplikasvonlar

Sinüzit, rinit. orta kulak iltihabı ve boyun lenf bezlerinde ilti¬hap gelişebilir, seyrek komplikasyonlar arasında ise akut nefrit ve romatizmal ateş sayılabilir.

Korunma

Aşısı olmayan bir hastalıktır. Hastaların erken dönemde teda¬viye alınması ve sağlamların hastalarla temas etmemesi gerekir. Kızıl hastalığı ülkemizde bildirilen zorunlu hastalıklar grubuna girer. Bu nedenle bağlı olunan sağlık kuruluşuna bildirimi yapılmalıdır. Salgın söz konusu ise toplumda duyarlı kişilerin uzun etkili penisi¬linlerle korunmaya alınması gerekebilir

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Related Posts with Thumbnails
Pasta Tarifleri

Uyarı

Bu site yayınlanan sağlık ile ilgili bilgiler , ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalı, hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sağlığınızla ilgili acil durumlarda, bekleme süresi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceği için, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.
Genel Kişisel Web